Kwas polimlekowy w medycynie estetycznej
Kwas polimlekowy stosowany jest w medycynie od ponad 30 lat, np. jako składnik rozpuszczalnych nici chirurgicznych czy implantów. Jest on w pełni bezpieczny, ponieważ całkowicie rozkłada się w ludzkim organizmie. Od końca lat 90. ubiegłego wieku wykonano ponad 150.000 zabiegów z użyciem kwasu polimlekowego.
Wyjątkowość tego zabiegu polega na jego dyskretnym, stopniowym działaniu - efekty pojawiają się stopniowo na przestrzeni czasu, wraz z naturalnym pobudzaniem kolagenu do odnowy wywołanym przez działanie kwasu. Kwas polimlekowy stopniowo, ale skutecznie i w zauważalny sposób przywraca napięcie i sprężystość skóry, wygładza ją i ujędrnia.
Wskazania do zabiegu
Kwas polimlekowy stosuje się w celu zwiększenia objętości cienkiej i wiotkiej skóry, w szczególności do liftingu i wzmocnienia opadniętych partii twarzy:
- zapadnięte skronie
- zapadnięta okolica jarzmowa
- fałdy nosowo-wargowe
- linie marionetki
- opadający kącik ust
- słabo zdefiniowana linia żuchwy oraz podbródek
- blizny i rozstępy.
Przebieg zabiegu
Zabieg jest mało inwazyjnym zabiegiem liftingującym. Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza, który na podstawie indywidualnej konsultacji określa zakres i przebieg zabiegu, by zminimalizować ewentualne powikłania. Bezpośrednio przed zabiegiem nakładane jest znieczulenie miejscowe w postaci maści. Preparat wprowadzany jest podskórnie lub głęboko śródskórnie w obszarach, w których stwierdzono utratę objętości. Nakłucia wykonywane są bardzo cienkimi igłami, które nie zostawiają śladów w miejscu wkłucia. Po zakończonym zabiegu, lekarz masuje twarz w miejscach podania preparatu w celu odpowiedniego rozprowadzenia. Zabieg trwa około 30-60 minut a efekty utrzymują się do 2 lat.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Przez kilka dni po zabiegu mogą wystąpić: uczucie dyskomfortu, rumień lub obrzęk w miejscu wkłucia, jednak efekty te nie są powodem do niepokoju.
Pełna terapia zabiegowa
Zazwyczaj wykonuje się 2-4 zabiegów w odstępie około 6 tygodni, jedank rzeczywista liczba zabiegów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań pacjenta.
Efekty zabiegu
- przywrócenie utraconego konturu i jędrności twarzy
- neutralizacja zwiotczenia skóry
- likwidacja tzw. ?chomików?
- redukcja i wygładzenie zmarszczek
- odmłodzenie i poprawa jakości skóry
- odżywienie komórek skórnych
- nawilżenie i stymulacja skóry
- poprawa jędrności i kondycji skóry
- nadanie wolumetrii twarzy.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- alergia na stosowany preparat
- opryszczka w stanie aktywnym
- wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, stany zapalne skóry
- zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków rozrzedzających krew (np. aspiryna)
- niewyrównana cukrzyca
- skłonność do powstawania blizn przerostowych
- choroby nowotworowe oraz autoimmunologiczne.