Kwas polimlekowy w medycynie estetycznej
Kwas polimlekowy stosowany jest w medycynie od ponad 30 lat, np. jako składnik rozpuszczalnych nici chirurgicznych czy implantów. Jest on w pełni bezpieczny, ponieważ całkowicie rozkłada się w ludzkim organizmie. Od końca lat 90. ubiegłego wieku wykonano ponad 150.000 zabiegów z użyciem kwasu polimlekowego.
Wyjątkowość tego zabiegu polega na jego dyskretnym, stopniowym działaniu - efekty pojawiają się stopniowo na przestrzeni czasu, wraz z naturalnym pobudzaniem kolagenu do odnowy wywołanym przez działanie kwasu. Kwas polimlekowy stopniowo, ale skutecznie i w zauważalny sposób przywraca napięcie i sprężystość skóry, wygładza ją i ujędrnia.
Wskazania do zabiegu
Kwas polimlekowy stosuje się w celu zwiększenia objętości cienkiej i wiotkiej skóry, do liftingu i wzmocnienia dolnych partii twarzy. Stosowany jest w przypadkach, kiedy potrzebne są:
- przywrócenie utraconego konturu i jędrności twarzy
- neutralizacja zwiotczenia skóry
- redukcja i wygładzenie zmarszczek
- odmłodzenie i poprawa jakości skóry
- odżywienie komórek skórnych
- nawilżenie i stymulacja skóry
- poprawa jędrności i kondycji skóry
- nadanie wolumetrii twarzy.
Przebieg zabiegu
Zabieg jest mało inwazyjnym zabiegiem liftingującym. Przeprowadzany przez lekarza, poprzedzony jest szczegółowym wywiadem zdrowotnym. Bezpośrednio przed zabiegiem nakładane jest znieczulenie miejscowe. Preparat wprowadzany jest głęboko podskórnie w obszarach, w których stwierdzono utratę objętości. Zabieg trwa około 30-60 minut a efekty utrzymują się do 2 lat. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do codziennych czynności. Przez kilka dni po zabiegu mogą wystąpić: uczucie dyskomfortu, rumień lub obrzęk w miejscu wkłucia, objawy te mijają w ciągu kilku dni.
Pełna terapia zabiegowa
Zazwyczaj wykonuje się 2-4 zabiegów w odstępie około 6 tygodni, jedank rzeczywista liczba zabiegów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań pacjenta.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią
- alergia na stosowany preparat
- opryszczka w stanie aktywnym
- wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, stany zapalne skóry
- zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków rozrzedzających krew (np. aspiryna)
- niewyrównana cukrzyca
- skłonność do powstawania blizn przerostowych
- choroby nowotworowe oraz autoimmunologiczne.