Zabiegi laserowe Fotona są najnowocześniejszymi metodami usuwania i leczenia blizn pourazowych, chirurgicznych oraz potrądzikowych na wszystkich etapach ich gojenia - od świeżych, jeszcze z założonymi szwami, przez młode blizny o czerwonym kolorycie, aż po wygojone, jasne, nawet wieloletnie blizny.
Blizny świeże leczone są wiązką lasera Nd:Yag, który podgrzewa nowo formujący się kolagen w strukturze blizny w celu pobudzenia go do regeneracji i formowania prawidłowej struktury, zapobiegając przerostowi blizny. Blizny zagojone, również wieloletnie, poddaje się laserowemu frakcjonowania za pomocą wiązki lasera Er:Yag i specjalistycznego skanera F-Runner w celu wytworzenia kilkudziesięciu mikoruszkodzeń na każdym cm2 blizny. Otoczone zdrową skórą, uszkodzenia te goją szybko i bez powikłań, wytwarzając nowy kolagen, przez co poprawia się koloryt, grubość i struktura blizny.
Blizny to zmiany skórne powstałe na skutek głębokiego uszkodzenia lub przerwania ciągłości skóry. Ubytek w skórze właściwej zostaje zastąpiony tkanką łączną włóknistą.
W pierwszym etapie gojenia się tkanki łącznej blizna przybiera kolor czerwony i może być wypukła, aby w późniejszym etapie (zazwyczaj po roku) stać się płaska i w kolorze zbliżonym do koloru skóry.
Nieprawidłowo gojąca się blizna może mieć charakter przerostowy, keloidowy (wypukła, guzowata, stwardniała blizna często w kolorze czerwonym, ze względu na zbyt silne ukrwienie) albo charakter zanikowy (wklęsła, zapadnięta blizna, najczęściej występująca przy trądziku).
Działanie lasera Fotona na blizny
Laser Fotona używany jest do usuwania wszelkiego rodzaju blizn - przerostowych, płaskich oraz zanikowych (za wyjątkiem bardzo mocno ukrwionych keloidów), a także blizn świeżych, jak i wieloletnich.
Zasada działania lasera Fotona na blizny opiera się na synergii kilku technologii: - frakcjonowania blizny laserem Er:Yag - wiązka lasera w skanerze F-22 tworzy sieć mikrouszkodzeń otoczonych nienaruszoną skórą, inicjując szereg procesów naprawczych, które intensywnie odbudowują kolagen w bliźnie - zimnej ablacji - wiązka lasera odparowuje powierzchnię blizny, w przypadku blizn wypukłych i przerosłych, w celu wyrównania jej powierzchni w stosunku do okalającej skóry - kontrolowanego podgrzania skóry właściwej - zbliznowaciała skóra pochłania energię lasera i zamienia ją w ciepło, indukując w ten sposób przebudowę głębszych struktur kolagenowych oraz pobudzenia fibroblastów do produkcji nowego kolagenu oraz elastyny.
W efekcie powyższych działań, blizna wyrównuje swój koloryt, wygładza strukturę i zmniejsza swoją grubość i głębokość na całej powierzchni.
W Velvet Skin Clinic laserowe usuwanie blizn wykonywane jest w kilku etapach trzema głowicami laserów Er:Yag oraz Nd:Yag, w zlależności od wskazań: - pełną albo frakcyjną plamką zabiegową - z zastosowaniem efektu odparowania powierzchni (ablacji) i/lub podgrzania struktur kolagenowych (efektu termicznego) - głowicą manualną R11 lub cyfrowym skanerem F-Runner, pozwalającym na niezwykle precyzyjne, bardzo gęste frakcjonowanie skóry, również w trybie wielokrotnego impulsu w pojedynczym miejscu.
Wskazania do laserowego usuwania blizn Fotona
Laserowemu leczeniu blizn można poddać większość rodzajów blizn na wszystkich etapach gojenia (również te z jeszcze założonymi szwami): - blizny chirurgiczne (po operacjach, po cięciu cesarskim) - blizny pourazowe - blizny poparzeniowe - blizny potrądzikowe (zarówno zanikowe jak i przerosłe) - blizny po ospie wietrznej.
Przebieg laserowego usuwania blizn Fotona
W pierwszej kolejności zostaje przeprowadzony szczegółowa konsultacja z wywiadem zdrowotnym, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu. Po oczyszczeniu i dezynfekcji skóry zostaje przeprowadzony zabieg. Miejsce zabiegowe jest schładzane specjalistyczną chłodziarką Cryo6 minimalizującą odczucia dyskomfortu. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona i obrzęknięta, mogą pojawić się delikatnego krwawienia i nieznaczny wysięk. Stan ten mija w ciągu 1-2 dni. Następnie pojawiają się mikrostrupki, które goją się w ciągu kolejnych 7-14 dni.
Rekomendowana liczba zabiegów
W zależności od grubości, głębokości i rozległości blizny, pełna terapia może składać się od 3 do 10 zabiegów, wykonywanych co 4 tygodnie. Terapię kontynuuje się aż do osiągnięcia efektów satysfakcjonujących Pacjenta - na każdym etapie można ją zakończyć lub wydłużyć o kolejne zabiegi.
Postępowanie przed i po zabiegach Fotona
Przygotowanie do zabiegów Fotona
na 6 miesięcy przed zabiegiem należy zakończyć terapię retinoidami doustnymi
na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać opalanie skóry na słońcu i w solarium
na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zakończyć terapie antybiotykami oraz lekami światłouczulającymi
nie należy wykonywać zabiegów medycyny estetycznej ani peelingów chemicznych przez minimum 4 tygodnie przed zabiegiem
na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zakończyć terapie ziołami światłouczulającymi oraz zaprzestać używania kremów z retinolem, kwasami AHA, BHA
na 3 dni przed zabiegiem należy zaprzestać używania aspiryny i leków rozrzedzających krew
na 1 tydzień przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania peelingów enzymatycznych i drobnoziarnistych
w przypadku dużej skłonności do występowanie opryszczki, w przypadku zabiegów na twarz lub rozległych zabiegów na ciało, na 2 dni przed zabiegiem i 3 dni po zabiegu zaleca się stosowanie leku Heviran
na 24 h przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu
podczas całego okresu przed zabiegiem i między zabiegami należy dobrze nawilżać skórę i chronić ją przed promieniowaniem UV
Postępowanie po zabiegach Fotona
przez minimum 4 tygodnie nie należy opalać miejsca zabiegowego na słońcu i w solarium okres chronić przed promieniowaniem UV (SPF 50+)
przez 5 dni po zabiegu należy unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych (wysiłek, ćwiczenia fizyczne, sauna)
łuszczenie się skóry w miejscu zabiegu jest zjawiskiem normalnym i pożądanym, jednakże jeśli pojawi się duże podrażnienie skóry (trudno gojące się strupki), zaleca się stosowanie miejscowego antybiotyku aby zapobiec infekcji bakteryjnej
w przypadku podrażnienia skóry przez 3-5 dni po zabiegu nie należy nakładać makijażu, inaczej można nakładać makijaż według własnego uznania (zaleca się kosmetyki mineralne)
przez cały okres gojenia się skóry należy stosować delikatne środki myjące skórę (emulsja myjąca Cetaphil) oraz kremy łagodzące (Avene Cicalfate, Alantan); nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, wykonywać peelingów chemicznych, enzymatycznych lub drobnoziarnistych, wycierać miejsca zabiegowego mocno gąbką czy ręcznikiem
podczas całego okresu po zabiegu i między zabiegami należy dobrze nawilżać skórę i chronić ją przed promieniowaniem UV stosując okrycie skóry oraz wysokie filtry SPF
po skończonej serii zabiegów należy umówić się na wizytę kontrolna w celu określenia efektów (ok. 6 tygodni po ostatnim zabiegu)
Przeciwwskazania tymczasowe i bezwzględne do zabiegów Fotona
stosowanie kremów z retinolem, witaminą A, kwasami AHA i BHA - należy odczekać 2-3 tygodnie
aktywna opryszczka oraz aktywne infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) oraz stany zapalne i alergiczne w miejscu zabiegu - należy odczekać 2 tygodnie od wyleczenia
kuracja sterydowa i antybiotykowa (doustna lub miejscowa) - należy odczekać 2 tygodnie od zakończenia
przyjmowanie leków rozrzedzających krew (aspiryny), wysokich stężeń wit. A (w tym B-karotenu) i E - należy odczekać 1 tydzień
stany gorączkowe i ogólne osłabienie odporności organizmu
Przeciwwskazania bezwględne
ciąża i karmienie piersią
choroby skórne i autoimmunologiczne: łuszczyca, toczeń rumieniowaty, toczeń układowy, twardzina, bielactwo, RZS, ŁZS, sklerodermia, fotodermatozy, choroby pęcherzowe skóry, owrzodzenia żylakowate
skłonność do powstawania silnie ukrwionych keloidów oraz przebarwień
zaburzenia krzepnięcia krwi (hemofilia) i stałe stosowanie leków rozrzedzających krew