Peeling laserowy z wykorzystaniem lasera Fotona to zabieg laserowego kontrolowanego złuszczenia naskórka za pomocą wiązki lasera Er:Yag. Promień lasera odparowuje wodę znajdującą się w naskórku, co powoduje jego natychmiastowe kontrolowane uszkodzenie.
Jest to niezwykle precyzyjny i skuteczny zabieg pod względem kontrolowanej głębokości złuszczenie naskórka, nieporównywalnie skuteczniejszy i bezpieczniejszy niż tradycyjne metody eksfoliacji, jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja. Peeling laserowy pozwala na odparowanie samego naskórka, bez naruszenia skóry właściwej, na taką głębokość, jaka zostanie cyfrowo zaplanowana.
Efektem peelingu laserowego jest silna rewitalizacja skóry, wygładzenie jej powierzchni oraz ujednolicenie kolorytu, znaczne spłycenie zmarszczek, zwężenie porów, redukcja blizn potrądzikowych i przebarwień. Skóra staje się świetlista, bardziej napięta i wyraźnie odmłodzona. Efekt jednego peelingu laserowego porównywany jest do kilkunastu zabiegów peelingu chemicznego lub mikrodermabrazji.
Peeling laserowy to laserowe, kontrolowanie złuszczenie naskórka na całej powierzchni obszaru zabiegowego: twarzy, szyi czy dekoltu. Zabieg wykonywany jest głowicą Er:Yag platformy laserowej Fotona, o długości fali świetlnej 2940nm. Impuls lasera powoduje kontrolowane odparowanie wody w naskórku - tzw. ablację. Proces złuszczenia jest natychmiastowy i od razu po zabiegu rozpoczyna się proces gojenia i tworzenia nowego naskórka.
Peeling laserowy pozwala na odparowanie samego naskórka, bez naruszenia skóry właściwej, na taką głębokość, jaka zostanie zaplanowana. Jest to niezwykle precyzyjny i skuteczny zabieg, nieporównywalnie bezpieczniejszy niż tradycyjne metody eksfoliacji, jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja.
Peeling laserowy wykonać może niemal na każdej powierzchni, jednakże najczęściej procedurę tę stosuje się na: twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, ramionach i plecach.
Wskazania do peelingu laserowego Fotona
- pierwsze oznaki starzenia skóry - zmarszczki mimiczne, blizny potrądzikowe - fotostarzenie i uszkodzenia posłoneczne - przebarwienia, niejednolity koloryt skóry - nierówna struktura skóry, rozszerzone pory - blizny przerostowe i wypukłych - szorstki, matowy naskórek.
Przebieg peelingu laserowego
Procedura zabiegowa rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu zdrowotnego Pacjenta i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Następnie skórę poddaje się demakijażowi oraz oczyszczeniu i zostaje przeprowadzony zabieg. Sam zabieg na twarz trwa ok. 10-15 minut i nie powoduje dużego dyskomfortu bólowego, choć należy zaznaczyć, iż jest odczuwalny. Skóra podczas zabiegu chłodzona jest specjalną chłodziarką Cryo6, dzięki czemu ewentualny dyskomfort i odczucia bólowe są zminimalizowane. W dniu zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, stan ten ustępuje najpóźniej po 1-2 dniach.
Zabieg wymaga okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Objawy te ustępują po około 2 dniach. Następnie skóra delikatnie ciemnieje i zaczyna się złuszczać, aby odsłonić nowy naskórek. Proces ten trwać do 10 dni, w zależności od stopnia inwazyjności zabiegu. Przez cały okres rekonwalescencji skórę należy natłuszczać. Nie zaleca się stosowania makijażu.
Efekty peelingu laserowego Fotona
- silna rewitalizacja skóry - wygładzenie powierzchni i ujednolicenie kolorytu skóry - znaczne spłycenie zmarszczek i zwężenie porów - redukcja blizn potrądzikowych i przebarwień - skóra staje się świetlista, bardziej napięta i wyraźnie odmłodzona.
Rekomendowana liczba zabiegów
Już jeden zabieg daje wymierny efekt wygładzenia i rozjaśnienia skóry, jednakże dla optymalnych rezultatów zalecana jest seria 3-5 zabiegów wykonywanych w 4-tygodniowych odstępach. Szacowaną liczbę zabiegów ustala się na podstawie stanu wyjściowego, efektów terapii oraz oczekiwań Pacjenta. Dla podtrzymania efektów zalecany jest zabieg podtrzymujący raz na pół roku.
Postępowanie przed i po zabiegach Fotona
Przygotowanie do zabiegów Fotona
na 6 miesięcy przed zabiegiem należy zakończyć terapię retinoidami doustnymi
na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać opalanie skóry na słońcu i w solarium
na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zakończyć terapie antybiotykami oraz lekami światłouczulającymi
nie należy wykonywać zabiegów medycyny estetycznej ani peelingów chemicznych przez minimum 4 tygodnie przed zabiegiem
na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zakończyć terapie ziołami światłouczulającymi oraz zaprzestać używania kremów z retinolem, kwasami AHA, BHA
na 3 dni przed zabiegiem należy zaprzestać używania aspiryny i leków rozrzedzających krew
na 1 tydzień przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania peelingów enzymatycznych i drobnoziarnistych
w przypadku dużej skłonności do występowanie opryszczki, w przypadku zabiegów na twarz lub rozległych zabiegów na ciało, na 2 dni przed zabiegiem i 3 dni po zabiegu zaleca się stosowanie leku Heviran
na 24 h przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu
podczas całego okresu przed zabiegiem i między zabiegami należy dobrze nawilżać skórę i chronić ją przed promieniowaniem UV
Postępowanie po zabiegach Fotona
przez minimum 4 tygodnie nie należy opalać miejsca zabiegowego na słońcu i w solarium okres chronić przed promieniowaniem UV (SPF 50+)
przez 5 dni po zabiegu należy unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych (wysiłek, ćwiczenia fizyczne, sauna)
łuszczenie się skóry w miejscu przebarwień jest zjawiskiem normalnym i pożądanym, jednakże jeśli pojawi się duże podrażnienie skóry (strupki), zaleca się stosowanie miejscowego antybiotyku zapobiegającego infekcji bakteryjnej
w przypadku podrażnienia skóry przez 3-5 dni po zabiegu nie należy nakładać makijażu, w przeciwnym razie można nakładać makijaż według własnego uznania (zaleca się kosmetyki mineralne)
przez cały okres gojenia się skóry należy stosować delikatne środki myjące skórę (emulsja myjąca Cetaphil) oraz kremy łagodzące (Avene Cicalfate, Alantan); nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, wykonywać peelingów chemicznych, enzymatycznych lub drobnoziarnistych, wycierać miejsca zabiegowego mocno gąbką czy ręcznikiem
podczas całego okresu po zabiegu i między zabiegami należy dobrze nawilżać skórę i chronić ją przed promieniowaniem UV stosując okrycie skóry oraz wysokie filtry SPF
po skończonej serii zabiegów należy umówić się na wizytę kontrolna w celu określenia efektów (ok. 6 tygodni po ostatnim zabiegu)
Przeciwwskazania tymczasowe i bezwzględne do zabiegów Fotona
Przeciwwskazania czasowe
kuracja retinoidami doustnymi - należy odczekać 6 miesięcy od skończenia terapii
świeża opalenizna: słońce, solarium - należy odczekać 4 tygodnie; samoopalacze - należy odczekać 2-3 tygodnie
przyjmowanie leków (tetracykliny, sulfonamidy) i ziół światłouczulających (nagietek, dziurawiec, bratek) - należy odczekać 4 tygodnie
stosowanie kremów z retinolem, witaminą A, kwasami AHA i BHA - należy odczekać 2-3 tygodnie
aktywna opryszczka oraz aktywne infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) oraz stany zapalne i alergiczne w miejscu zabiegu - należy odczekać 2 tygodnie od wyleczenia
kuracja sterydowa i antybiotykowa (doustna lub miejscowa) - należy odczekać 2 tygodnie od zakończenia
przyjmowanie leków rozrzedzających krew (aspiryny), wysokich stężeń wit. A (w tym B-karotenu) i E - należy odczekać 1 tydzień
stany gorączkowe i ogólne osłabienie odporności organizmu
Przeciwwskazania bezwględne
ciąża i karmienie piersią
choroby skórne i autoimmunologiczne: łuszczyca, toczeń rumieniowaty, toczeń układowy, twardzina, bielactwo, RZS, ŁZS, sklerodermia, fotodermatozy, choroby pęcherzowe skóry, owrzodzenia żylakowate
skłonność do powstawania bliznowców, blizn hipertroficznych oraz przebarwień
zaburzenia krzepnięcia krwi (hemofilia) i stałe stosowanie leków rozrzedzających krew